Máme se pořád co učit …..

Vztah mezi vnoučaty a prarodiči je jedinečný. Prarodiče jsou na jednu stranu velkou autoritou pro svá vnoučata, avšak na druhou dokážou potomky rozmazlovat takovým způsobem, který si rodiče nemohou dovolit. Těšíte-li se i vy z dětí vašich dětí, je velmi důležité uvědomit si, že tu pro vnoučata nejste jen proto, abyste je občas pohlídali, rozmazlovali a milovali, z pozice babičky a dědečka můžete vnoučatům i něco předat. Naučte je to, co je rodiče a ani škola nenaučí.

Rodinná historie

Kromě českých či světových dějin máte jedinečnou možnost předat vnoučatům i fakta o rodinné historii. Vyprávějte jim o tom, jaké to bylo, když jste vy byli malí, kdo byli vaši rodiče a vnoučat praprarodiče, jak se žilo předkům, co vystudovala prateta i v čem podnikal prastrýc. Můžete se s vnoučaty probírat rodinnými fotografiemi a pustit se také do vytvoření rodokmenu.

Dovednosti

Jsou vašim vnoučatům cizí dovednosti v podobě šití, zahradničení, chovu králíků, pletení pomlázky či háčkování? Vy jistě skvěle ovládáte nejen tyto domácí a praktické činnosti, proto je škoda nepředat je dál vašim vnoučatům. Pokud si myslíte, že o vaše dovednosti nestojí, zkuste si s nimi zahrát na „výměnný obchod“ a požádejte je, ať vás za to naučí třeba s počítačem.

Naslouchání

Umět naslouchat je vlastností, kterou děti ocení hlavně ve škole. Naučte ale děti naslouchat ještě před povinnou školní docházkou. Vyprávějte jim příběhy, pohádky, čtěte jim a snažte se je co nejvíce zaujmout. Občas si pak zkuste role vyměnit a poproste vnoučata, aby vám převyprávěli to, co jste jim říkali. Tím se naučí lidem nejen naslouchat , ale i porozumět.

Moudrost

Moudrý se člověk nerodí, moudrým se člověk stává až v průběhu života. Přesto některé moudrosti lze předat. Naučte vnoučata, v čem tkví klíč dlouhodobého a spokojeného manželství. Poraďte jim, jak být v životě šťastný, jak zvládat stresové situace, jak se radovat z maličkostí, a především jim zdůrazněte, že nejdůležitější je v životě zdraví.

To se mi líbí(2)To se mi nelíbí(0)
Příspěvek byl publikován v rubrice Rodičové a jeho autorem je J+M. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Máme se pořád co učit …..

Napsat komentář