Ze života………

Kde byly ty moudré maminky, aby mně poradily, když jsem byla nezkušená mladá matka?! Moje maminka měla na starosti pole, dobytek – když jsme byli malí, snažila se stíhat hlavně to, ať nejsme hladoví,ať nechodíme po dědině špinaví…Přebíráme vzory z domova – pokud nás něco nenakopne jiným směrem….mě nenakoplo, byla jsem velice špatná matka (a to jsme neměli pole ani dobytek…)

A tak dávám k nahlédnutí – o jedné moudré mamince – výtah z článku o divadelním představení:

Mary Poppins

Je to náročné, ale to představení rozhodně stojí za to,” zve do divadla herečka Alena Antalová.

Podle ní to není jen pro děti. “Měli by to vidět i dospělí. Aby se poučili, jak vychovávat, nebo spíš nevychovávat děti a nechat je trošku žít. Děti jsou v podstatě dokonalé. Na mnohé věci se v obrovském chvatu a zmatku zapomíná. Pro mne je to neuvěřitelně poučné a pro mne je Mary Poppins velký vzor,” míní maminka čtyř dětí.

Jaké má sama výchovné metody? “Dělám, co můžu. V životě se neřídím podle nějakých pravidel. Jsem šťastná, že mohu vedle svých dětí být a snažím se je co nejméně omezovat a ovlivňovat, protože si myslím, že zlobí, jen když se nudí, anebo je něco špatně,např. únava…Šťastné dítě, šťastný dospělý člověk nezlobí, neubližuje.Nešťastné dítě, nešťastný dospělý zlobí, ubližuje. Učím se být dobrou mámou, kolikrát se jim omlouvám, když to nezvládám a říkám, ať mi s tím samy pomůžou,” svěřila.

Od prvního ke čtvrtému dítěti se prý pomalu vylepšuje. “První dítě bych úplně zakázala. Prvorodičky, to je katastrofa. Tedy aspoň v mém případě, kdy jsem chtěla mít všechno podle škatulky a přesně. Pak naděláte tolik paseky. Aspoň já jsem udělala mnohem víc škody než užitku. Je to lepší a lepší, protože to nechávám normálně dýchat a plynout. Děti jsou jako zvířátka, spoustu věcí vědí a cítí a dělají to správně. To spíš my jim to kazíme a omezujeme je,” je přesvědčená Antalová.

 

 

 

To se mi líbí(0)To se mi nelíbí(0)
Příspěvek byl publikován v rubrice Rodičové a jeho autorem je J+M. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář